Cięcie laserem — precyzyjna i bezdotykowa metoda

Jako jeden z największych parków maszynowych w Polsce świadczymy usługi cięcia laserem na najwyższym poziomie. Lasery w produkcji przemysłowej zyskują popularność i coraz częściej wypierają technologie, które były stosowane do tej pory. Z każdym dniem ekspansja laserów przemysłowych będzie poszerzała swoje spektrum działania. A wszystko dlatego, że swoim zastosowaniem przewyższają one inne sposoby przetwarzania zróżnicowanych materiałów.

Precyzyjne cięcie przy użyciu lasera umożliwia stworzenie elementów powtarzalnych w 100%. Cięcie laserem to usługa wykorzystywana do wytwarzania elementów z różnych materiałów — zarówno metalowych, jak i niemetalowych o zróżnicowanej grubości.  BTH Import Stal specjalizuje się w cięciu laserowym stali i blachy.

Warto wiedzieć, że nasze moce produkcyjne, po wprowadzeniu nowoczesnych maszyn, zostały zoptymalizowane. Dzięki temu nawet największe zlecenia wykonujemy w krótkim czasie. Oferujemy cięcie laserem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, przy zachowaniu najwyższej jakości. Dysponujemy laserem o wysokiej mocy 10kW. Te parametry pozwalają na cięcie w stali nierdzewnej do 50 mm, o maksymalnym obszarze pracy wycinarki laserowej 6000×2500 mm. Dodatkowo innowacyjne oprogramowanie, którym dysponujemy, gwarantuje dokładność cięcia rzędu 0,1 mm.

 

Laser – cięcie laserowe blach z gratowaniem detali

Stosujemy technologię CoolLine – najnowszy system podnoszący jakość cięcia laserem, który umożliwia wycinanie małych otworów w grubych blachach oraz rezonator dyskowy TruDisk 10001 o mocy 10kW, który pozwala na obróbkę szerokiej gamy materiałów: miedzi, mosiądzu, tytanu oraz innych stopów niklu.

Stosujemy ekonomiczny system cięcia HighSpeed Eco, który pozwala na oszczędzanie energii oraz gazów przy maksymalnej prędkości cięcia.

Klientom, którzy korzystają z ofert cięcia laserowego lub cięcia strumieniem wody oferujemy również kompleksową usługę gratowania i wyoblania krawędzi.

Oferujemy usługi wycinania laserowego na maszynach TRUMPF:

  • TRULASER 5030 fiber z Trudisk 6001 1500×3000
  • TRULASER 5030 fiber z Trudisk 8001 1500×3000
  • TRULASER 5060 o mocy 6kW 2000×6000
  • TRULASER 5060 o mocy 7kW 2000×6000
  • TRULASER 5060 fiber z Trudisk 10001 2500×6000
  • TRULASER 5040 fiber z Trudisk 5001 2000×4000
  • TRULASER 3060 fiber z Trudisk 4001 2500×6000

 

Oprócz profesjonalnych maszyn w naszej firmie ogromną moc stanowi potencjał ludzki. Wierzymy, że utrzymanie dobrej relacji z pracownikami, pozwala świadczyć usługi cięcia laserem i nie tylko, na najwyższym poziomie. Wszystkie maszyny, w naszym parku maszynowym są obsługiwane przez wyszkoloną kadrę. Doświadczony personel, dzięki zdobytej wiedzy i realizacji wielu nietypowych zleceń jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Oprogramowanie jakie używamy to TruTops , TruTops Boost, AutoCad, Inventor 3D, BridsCad, GstarCad

Wybierając podwykonawcę do usługi laserowego cięcie blachy i laserowego cięcie stali warto wiedzieć, że nie każdy laser wykona precyzyjne cięcie. Dlatego przed dokonaniem zamówienia warto dopytać o parametry techniczne maszyn lub postawić na profesjonalistów z dużym doświadczeniem oraz specjalistycznym sprzętem.

Nasza firma oferuje kompleksową obróbkę metali, wykorzystując najlepsze maszyny i lasery w Polsce. Doświadczenie zdobyte przez 30 lat oraz ugruntowana pozycja na rynku pozwala świadczyć usługi na wysokim poziomie przy zachowaniu konkurencyjnych cen.

W BTH Import Stal łączymy darmowe wyceny, najwyższą jakość usług, największy park maszynowy w Polsce oraz bezkonkurencyjne ceny. Kompleksowa obróbka stali, która zawiera również usługę laserowego cięcia metalu i wycinania blach laserem to nasza mocna strona!

 

Cięcie laserowe — charakterystyka procesu

Wykorzystanie nowoczesnej technologii w procesie produkcyjnym gwarantuje zachowanie precyzji na wysokim poziomie. Cięcie laserowe polega na rozdzielaniu termicznym. Po uruchomieniu maszyny i ustawieniu pożądanych parametrów wiązka laserowa nagrzewa powierzchnię ciętego materiału do chwili stopienia się go lub odparowania. Wybrany kształt zostaje odtworzony, gdy wiązka światła laserowego wniknie w cięty materiał. Średnica lasera najczęściej ma około pół milimetra. Proces laserowego cięcia blachy wygląda bardzo podobnie. Cięcie zaczyna się w chwili, gdy wiązka światła laserowego całkowicie przenika przez blachę. Cięcie laserowe blachy odbywa się bez użycia siły oraz bezdotykowo, co pozwala uniknąć odkształceń lub uszkodzeń mechanicznym na ciętej powierzchni.

Laserowe cięcie jest możliwe bez względu na to, jak gruby jest materiał i jak bardzo złożony jest kształt prototypu. Aby efekt za każdym razem był zadowalający, przed zmianą materiału ustawia się wartość ciśnienia cięcia oraz dopasowuje się rodzaj gazu tnącego.

Bezdotykowe wycinanie laserem ma wiele zalet, które przekładają się między innymi na koszty produkcji maszyn, elementów budowlanych lub obróbkę materiałów syntetycznych. Ta usługa pozwala również optymalnie zarządzać czasem i zwiększać zyski firmy.

 

Zalety cięcia laserem

Czas życia poszczególnych produktów we współczesnym świecie wyraźnie się skraca. Jednak oczekiwania konsumentów sprawiają, że asortyment powinien być optymalnie zróżnicowany. Obecnie w przedsiębiorstwach panuje trend na minimalizację kosztów przy zachowaniu krótkiego czasu poświęconego na wprowadzanie zmian. Coraz częściej stosuje się zamienniki z blachy, które dobrze zastępują większość dotychczasowych odlewów.

Największą zaletą laserów jest możliwość wykrawania dowolnych kształtów z blachy. Nawet w seriach o niskim nakładzie jest to opłacalne. W przypadku wykorzystania technologii laserowej można stworzyć także pojedyncze wykrojniki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z tego powodu chętnie wykonujemy również nietypowe szablony. A klienci bez względu na wielkość zamówienia zawsze otrzymują idealnie wykrojone elementy.

Wykorzystanie nowoczesnej usługi, jaką jest cięcie laserem w procesie produkcyjnym lub budowlanym, niesie za sobą wiele korzyści:

  • eliminuje konieczność obróbki końcowej materiału ciętego,
  • gwarantuje najwyższą precyzję wykonania,
  • umożliwia cięcie wielu rodzajów materiałów,
  • pozwala stworzyć dowolny kształt, którego wycięcie mechaniczne z tak dużą precyzją najczęściej nie jest możliwe,
  • umożliwia dokonanie oszczędności na wymianie części maszyn, które się zużywają, np. głowic,
  • minimalizuje koszty konfiguracji,
  • zmniejsza zanieczyszczenia środowiska.

Cięcie laserem to nowoczesna technologia, która pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne cięcie w krótkim czasie. Laser jest urządzeniem wszechstronnym, dlatego proces wycinania laserem znalazł swoje zastosowanie w wielu branżach. Stworzona technologia idealnie sprawdza się również w profesjonalnej obróbce metalu. Przemysł metalowy to branża szczególnie trudna ze względu na parametry metalu. Jednak cięcie laserem blach oraz innych metali, umożliwia realizację zleceń, nawet wtedy, gdy prototyp zakłada stworzenie miniaturowych elementów z naciskiem na najwyższą precyzję nacięć. Wycinanie laserowe pozwala zrezygnować z obróbki końcowej, która dotychczas pochłaniała dodatkowy czas oraz wymagała większych nakładów pracy.

 

Proces cięcia laserowego

Ten nowoczesny proces, który w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie wielu znanych w życiu codziennym przedsiębiorstw, wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Dzięki licznym możliwościom rozwoju gospodarczego usługi wycinania blach oraz cięcie laserowe metalu stały się bardzo popularne. Cały proces wykorzystania laserów w produkcji i obróbce metali nie jest złożony, a określa się go najczęściej jako łatwy. Warto jednak wiedzieć, że dzięki niemu cały proces produkcji został znacznie unowocześniony oraz usprawniony. Taka optymalizacja realnie wpływa również na ponoszone przez zleceniodawcę koszty usługi.

Cięcie blachy laserem to przede wszystkim możliwość bezstykowego wycinania detali. W połączeniu z wysoką precyzją umożliwia realizację najbardziej wymyślnych i skomplikowanych projektów, które nie byłyby możliwe przy wykorzystaniu innych znanych dotychczas metod. Obróbka metalu, która polega na połączeniu wiązki światła ze specjalnym gazem technicznym to przede wszystkim czysta linia cięcia, co przekłada się w znaczny sposób na efekt wizualny.

 

Zastosowanie cięcia laserowego

Usługi cięcia laserem są wykorzystywane w bardzo zróżnicowanych branżach. Obecnie, ze względu na szybkość i wysoką precyzję można wykonać:

  • cięcie laserowe blach
  • cięcie laserem stali
  • wycinanie w stali nierdzewnej
  • wycinanie laserowe w metalu,
  • cięcie laserowe gumy,
  • wycinanie laserowe w poliwęglanie,
  • laserowe cięcie skóry,
  • cięcie laserem papieru,
  • laserowe wycinanie drewna,
  • laserowe cięcie w folii metalowej.

Laser potrafi również idealnie przeciąć szkło, artykuły przemysłowe, tworzywa sztuczne i metale kolorowe. W zakresie działania laser można wykorzystywać do wycinania blachy o grubości od 0,5 mm do 50 mm.

Dzięki szerokiemu spektrum zastosowania usługa wycinania laserem należy obecnie do najczęściej wykorzystywanych usług w branżach związanych z obróbką metali i tworzyw niemetalowych. I to właśnie w tych sektorach najbardziej doceniana jest ta nowoczesna metoda obróbki materiałowej. Pod względem dokładności cięcia laserowego nie da się porównać z żadną inną dostępną metodą, co w branży metalowej stanowi powszechną wiedzę.

 

Metody wycinania laserem

Dotychczas wykorzystywano inne i mniej skuteczne rodzaje cięć:

  • cięcie palnikowe,
  • cięcie sublimacyjne,
  • cięcie plazmowe,
  • cięcie precyzyjne.

Żadne z wyżej wymienionych rodzajów cięć nie charakteryzuje się tak dużą precyzją wykonania, co nowoczesne cięcie laserowe.

Cechą charakterystyczną laserowego wycinania blachy i wycinania stali jest możliwość dotarcia do miejsc uznawanych często za niedostępne. To zasługa energii promieniowania laserowego. Średnica wiązki światła może wynosić nawet 1 mikrometr, a to ma ogromny wpływ na wysoką precyzję cięcia laserowego. Dodatkowo lasery mogą pracować w dowolnych warunkach, co również stanowi ich atut. Tylko lasery przy zachowaniu optymalnie krótkiego czasu na wykonanie zlecenia mogą idealnie odwzorować otrzymaną od klienta dokumentację techniczną.

 

Parametry wpływające na proces cięcia laserowego

Aby proces cięcia laserowego spełniał oczekiwania zleceniodawcy, przed rozpoczęciem pracy należy ustawić parametry maszyny.

Oto najważniejsze czynniki wpływające na jakość procesu wypalania laserowego:

  • Prędkość cięcia — ten parametr dopasowuje się do rodzaju ciętego materiału oraz zadania. Najważniejsza zasada podczas ustawiania prędkości cięcia zakłada, że im szybsze cięcie chce się osiągnąć, tym większą moc lasera należy ustawić. Prędkość cięcia jest jeszcze uzależniona od grubości ciętego materiału. Jeśli prędkość będzie zbyt wysoka, to cięcie zostanie wykonane z mniejszą dokładnością i większą ilością zadziorów.
  • Tryb pracy — cięcie może się odbywać podczas wyświetlania impulsu ciągłego lub przerywanego.
  • Stopień polaryzacji — ten istotny wskaźnik określa, czy powstała polaryzacja kołowa w czasie cięcia laserem ma odpowiedni poziom. Stopień polaryzacji cięcia jest kluczowy dla jakości świadczonej usługi. Tylko w czasie cięcia materiałów stałych nie jest wymagana zmiana ustawień stopnia polaryzacji. W pozostałych przypadkach w czasie cięcia konturów wynik całego procesu zmienia się jednocześnie z kierunkiem cięcia, a krawędź zawsze pozostaje gładka.
  • Rodzaje gazów tnących — gazy procesowe dobiera się do rodzaju ciętego materiału. Do najpopularniejszych zalicza się azot i argon, ponieważ nie reagują one na stopiony metal w szczelinie.
  • Położenie ogniska — ma największy wpływ na kształt szczeliny oraz gęstość mocy na ciętym lub obrabianym przedmiocie.
  • Średnica ogniska — od niej jest uzależniony kształt szczeliny i jej szerokość.
  • Średnica dyszy — od jej wielkości zależy strumień gazu oraz jego zużycie w czasie procesu cięcia.
  • Moc lasera — ilość energii, która jest niezbędna do stopienia ciętego materiału, określa się na podstawie wzoru: czas oddziaływania na przedmiot obrabiany x gęstość mocy = energia na powierzchnię.

 

Cięcie laserem czy strumieniem wody?

Cięcie laserem blachy jest uważane za najszybszą i najbardziej efektywną obróbkę tego materiału. Niewielka średnica lasera sprawia, że szczelina cięcia jest bardzo wąska, co pozwala na stworzenie elementów o dowolnym kształcie. Cały proces odbywa się przy zachowaniu optymalnej jakości, a cięte krawędzie nie muszą być poddawane dodatkowej obróbce, by je wyrównać, ponieważ nie posiadają rozdarć ani nierówności. Laserowe cięcie blach powszechnie jest znane jako usługa niezawodna. W dużej mierze przyczynia się do tego poziom trwałości materiałów eksploatacyjnych. Co ważne, w porównaniu do innych dostępnych technik usługi cięcia blach, wypalanie laserowe blach i innych materiałów metalowych jest procesem najkorzystniejszym.

Cięcie laserowe blachy w porównaniu do cięcia wykonywanego przy użyciu strumienia wody jest bardziej ekonomiczne i trwa krócej. Cięcie przy użyciu strumienia wody będzie droższe.

Technologia laserowa jest wykorzystywana nie tylko do cięcia blachy. Bez obaw można przy jej użyciu również dokonywać dziurkowania oraz okrawania. Wymienione zalety laserowego cięcia blach sprawiają, że ta usługa nie ma sobie równych.

 

Wykorzystanie cięcia laserowego

Oprócz branży związanej z obróbką metali i niemetali cięcie laserowe wykorzystuje się również w inżynierii biomedycznej. A wszystko dlatego, że ta nowoczesna technologia pozwala na tworzenie filigranowych części metalowych. Lasery znalazły swoje zastosowanie również w branży zajmującej się produkcją wyświetlaczy, gdzie laser wykorzystuje się do wycinania szkła hartowanego chemicznie. Takie możliwości są zasługą ultrakrótkiego czasu impulsu w laserze, który pozwala na odparowanie materiału w błyskawicznym tempie. A dzięki temu wpływ ciepła na powierzchnię ciętą jest w zasadzie niedostrzegalny.

 

Proces wycinania laserem składa się z następujących etapów:

  1. Światło laserowe musi wejść w interakcję z powierzchnią przeznaczoną do cięcia.
  2. Promień lasera rozpoczyna proces nagrzewania powierzchni, dopóki nie ulegnie on najpierw roztopieniu, a następnie odparowaniu.
  3. Z dyszy, tuż obok źródła światła, współosiowo wypływa gaz tnący, który jest odpowiedzialny za wydmuchiwanie ciętego metalu ze szczeliny cięcia.
  4. Wzdłuż krawędzi cięcia laserowego powstaje równolegle typowy układ rowków.
  5. Prowadzony wzdłuż konturu promień lasera stapia metal wyłącznie w miejscach, które są wyznaczone w projekcie.
  6. Kierunek cięcia zostaje określony na podstawie przemieszczania się głowicy tnącej.

 

Artystyczne cięcie laserem blachy i stali

Usługi świadczone przez BTH Import Stal to precyzyjna obróbka metalu oraz blachy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Nieodzowną zaletą wykonywania cięć przy użyciu lasera jest możliwość stworzenia elementów o najbardziej fantazyjnym kształcie. I to właśnie ta precyzja oraz nietypowe wzory pozwalają na realizowanie zleceń nie tylko przemysłowych, ale również tych bardziej artystycznych.

Bez względu na to, czy zamówienie ma być typowe dla branży metalowej, czy też nietypowe zawsze wykorzystujemy właściwe technologie oraz rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie pożądanego efektu.

Cięcie stali przy użyciu głowic nie jest ani łatwe, ani tak bardzo precyzyjne w porównaniu do cięcia stali laserem. A wszystko dlatego, że szczelina, która powstaje w procesie cięcia, jest tylko nieznacznie szersza od wiązki światła laserowego. Przekłada się to na estetykę wykonywanych cięć laserowych. Na próżno można doszukiwać się w tej usłudze zadziorów, nierównych rantów oraz opiłków na brzegach blachy.

Technologia cięcia blach laserem pozwala uniknąć czasochłonnej i żmudnej obróbki wykańczającej. I to właśnie dlatego, producenci z różnych branż tak chętnie decydują się na usługę cięcia laserem stali nierdzewnej oraz blachy.

 

Cięcie laserem — bezdotykowe metody wycinania

Możliwość tworzenia prototypów w sposób całkowicie bezdotykowy o niewielkiej ilości powtórzeń w krótkim czasie pozwala na realizację dowolnych zamówień. Wykorzystanie usługi cięcia laserem w procesie produkcyjnym minimalizuje koszty, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie.

Precyzja lasera, którym dysponujemy, jest określana w mikrometrach. Dzięki tej nowoczesnej technologii wzory blach aluminiowych, stalowych i tych ze stali nierdzewnej mogą mieć dowolny kształt. Usługa cięcia laserem ma jeszcze jedną ważną zaletę. W czasie wycinania blachy laserem odpady produkcyjne w zasadzie nie występują.

Finalny efekt naszej pracy zawsze jest zgodny z oczekiwaniami zleceniodawcy oraz z dokumentacją projektową. Nowoczesne maszyny w połączeniu z doświadczonym personelem gwarantują uzyskanie całkowitej powtarzalności ciętych elementów.

Co więcej, sam proces odbywa się w sposób całkowicie bezobsługowy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu automatyki w maszynach. Istotne znaczenie na optymalizację procesu produkcyjnego ma wpływ również trwałość materiałów eksploatacyjnych, która w tym przypadku jest bardzo wysoka.

Reasumując świadczenie usług wycinania laserowego blach oraz cięcia blach na najwyższym poziomie jest możliwe dzięki optymalizacji tego procesu. Połączenie nowoczesnej technologii z odpowiednimi programami sprawia, że cięcie laserowe odbywa się przy maksymalnym wykorzystaniu materiałów, zminimalizowaniu odpadów produkcyjnych oraz uzyskaniu elementów zgodnych z projektem. Tak szerokie spektrum zalet sprawia, że laserowe cięcie jest wykorzystywane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, którzy działają w dość zróżnicowanych sektorach przemysłu.

 

Cięcie laserowe — indywidualna wycena każdego zlecenia

Cena za wycinanie laserem jest uzależniona w dużej mierze od:

  • ilości powtarzalnych elementów — im więcej powtarzalnych elementów, tym niższa będzie stawka wyjściowa za pojedynczy egzemplarz,
  • wielkości poszczególnych prototypów — w czasie realizacji zleceń na dużych powierzchniach wzrasta zużycie gazu technicznego oraz zwiększa się czas niezbędny do realizacji zlecenia. Z tego powodu ta kwestia również ma znaczący wpływ na ostateczną cenę usługi;
  • grubości blachy — w przypadku stali lub blachy o mniejszej grubości laser potrzebuje mniej czasu, by rozgrzać ciętą powierzchnię. W przypadku cięcia grubszych materiałów ten czas się wydłuża, co ma realny wpływ na poniesione koszty produkcji oraz czas niezbędny do wykonania zlecenia,
  • czasu na realizację usługi — określenie powyższych parametrów pozwala określić, ile czasu potrzebujemy na wykonanie zleconego zadania.

Na wycenę ma również wpływ materiał, na którym palenie laserem ma zostać wykonane. Dysponujemy szeroką ofertą blachy w różnych rozmiarach. Najczęściej każde zlecenie na laserowe wycinanie blachy lub wycinanie w stali jest wyceniane indywidualnie po dostarczeniu kompletnego zapytania wraz z niezbędną dokumentacją drogą mailową, lub telefoniczną. Aby dokonać szczegółowej wyceny lub zlecić wykonanie usługi, można skorzystać również z formularza kontaktowego.

Cięcie laserowe mogą u nas zamówić zarówno klienci indywidualni, firmy, jak i przedsiębiorstwa z różnych sektorów.

Z naszej strony zapewniamy terminowe wykonywanie przyjętych zleceń, profesjonalną obsługę i doradztwo na każdym etapie współpracy.

Laser – cięcie laserowe blach z gratowaniem detali Cięcie laserem Firma BTH

Galeria zdjęć – Cięcie laserem

Prezentacja Video usługi cięcia laserowego